mapa - pomocnik turysty survival w górach tatrach poradnik turysty - terminarz szczepień na choroby tropikalne

PORADNIK TURYSTY
na każdą okazję

poradnik turystyczny jak się bezpiecznie opalać
pomocnik dla turystów survival na pustyni

PORADNIK TURYSTY

poradnik turystyczny szczepienia profilaktyczne

Dziecko w podróży

Poradnik dziecko w podróży pomocnik turysty dzieci w podróży

First minute

porady jak tanio kupić oferty first minute za granicą

Garderoba na wyjazd

porady jaką wybrać garderobę na wyjazd

Hotele z gwiazdkami

porady jak oceniać standard hoteli

Jak fotografować

Porady jak robić dobre zdjęcia w czasie wakacji

Jak się opalać

Porady jak się bezpiecznie opalać w tropikach

Jak unikać pomyłek

Porady jak unikkac pomyłek w różnych krajach

Jak wybrać namiot

wybieramy namiot na wyjazd na wakacje

Oferty promocyjne

darmowe programy promocyjno lojalnościowe

Szczepienia ochronne

szczepienia ochronne przed wyjazdem za granicę w tropiki - terminarz szczepień

Terminy wyjazdów

kiedy wybrać najlepszy termin wyjazdu za granicę pomocnik turysty

Wyjazdy grupowe

zalety i wady - wyjazdy grupowe za granicę

Zatrucia pokarmowe

zatrucia pokarmowe jak unikać - praktyczny poradnik w podróży

Zgaga w podróży

poradnik podróżnika jak sobie radzić ze zgagą w podróży

SERWISY PARTNERSKIE

poradnik dla turystów bezpieczne opalanie w tropikach

Upojny weekend majowy w górach

Atrakcyjne zielone szkoły na mazurach

Tematyczne obozy letnie nad morzem

opieka nad grobami wrocław solidnie

Tanie noclegi mazury domki letniskowe

Poznaj sennik współczesny online

pomocnik turysty choroby tropikalne w czasie podróży

JAK DOBRZE FOTOGRAFOWAĆ
KIEDY KORZYSTAĆ Z CYFRÓWKI I LUSTRZANKI

pomocnik dla turystów szczepienia ochronne w tropikach
poradnik turystyczne terminarz wyjazdów na wakacje

Aby dobrze nauczyć się fotografowania należy pstrykać, pstrykać i jak najwięcej pstrykać. Obecnie mamy ułatwione zadanie, gdyż filmy zastąpiła matryca światłoczuła, pojawiły się wyświetlacze LCD i możliwość podglądu na żywo. Z menu aparatu decydujemy, czy chcemy fotografować w kolorze, w czerni i bieli czy w sepii. Dowolnie wybieramy kontrast, nasycenie kolorów i parametry oświetlenia. Dzięki nowym funkcjom dużo łatwiej wykonać dobre zdjęcie, nawet w trudnych warunkach. Jednak mimo tych udogodnień często zdarza się, że po wywołaniu lub powiększeniu na komputerze zdjęcia są nieostre, poruszone albo źle wykadrowane. Abyśmy nie przywozili już więcej zdjęć robionych pod słońce i z uciętym kadrem, wystarczy zastosować się do kilka prostych rad.

praktyczne porady jak robić dobre zdjęcia w trakcie wakacjiWiększość z nas korzysta z aparatów okazjonalnie: na wakacjach, imprezach lub uroczystościach. To, jak bardzo nam zależy na wysokiej jakości zdjęć, w jaki sposób będziemy użytkować aparat (tzn. jakiego typu fotografię chcemy uprawiać) i do czego będziemy wykorzystywać zrobione zdjęcia to pytania, jakie powinniśmy sobie zadać przed kupnem sprzętu. Aparaty dzielą się na dwie podstawowe grupy: kompaktyzwane potocznie cyfrówkami i lustrzanki. Główna różnica między nimi to obiektyw, który jest zamontowany na stale w kompaktach i wymienny w lustrzankach. Duża różnica jest też w cenie. Kompakty są bardziej wytrzymałe na upadki, wstrząsy i obicia, a jeśli często przebywamy nad wodą, do wyboru mamy modele wodoodporne. Dodatkowe plusy to niska waga i niewielkie rozmiary. Prawie wszystkie kompakty mają funkcję kręcenia filmów, co wciąż jest rzadkością wśród lustrzanek.


   

Oferty>>Aparaty cyfrowe


Cyfrówka daje wiele możliwości. Wystarczy trzymać się podstawowych zasad, np. stanąć tyłem do słońca lub zwiększyć czułość ISO. A nawet pstrykanie zdjęć w trybie auto ma zalety z punktu widzenia fachowców. Niemal całą pracę wykonuje za nas aparat (nastawia ostrość, przesłonę, balans bieli i czułość ISO), co sprawia, że zrobienie zdjęcia trwa kilka sekund. Kiedy sytuacja wymaga szybkiego działania, jest to najlepsze wyjście. Fotografujący może wtedy więcej czasu poświęcić na kadrowanie. Następnym krokiem w nauce są funkcje tematyczne. W zależności od zdjęcia, sytuacji i warunków atmosferycznych do wyboru mamy: auto bez błysku, portret, krajobraz, sport, zbliżenie i tryb nocny. Dzięki gotowym ustawieniom zrobimy dobre zdjęcie, nie tracąc czasu na dobór parametrów. Tryb "portret" możemy wykorzystać, kiedy chcemy sfotografować twarz z bliska. Nie ma znaczenia, czy będzie to w górach, nad morzem, czy w domu na białym tle. Aparat sam ustawi małą wartość przesłony i neutralną kolorystykę. W ten sposób uzyskamy ciekawy efekt rozmazanego tła i naturalnych odcieni skóry. W trybie automatycznym trudno będzie nam uzyskać podobny efekt. Zwiedzając muzeum czy zabytkowy kościół, włączmy program "bez flesza". Aparat sam dobierze parametry, tak żeby zdjęcie było ostre i jasne bez użycia dodatkowego światła.

Lustrzanki


Do robienia profesjonalnych zdjęć w wysokiej rozdzielczości potrzebna nam będzie lustrzanka pełnoklatkowa. Oczywiście cena też jest profesjonalna (od 1500 zł do 20 000 zł), i to za samo body, bez obiektywu. Co nam to daje? Dzięki możliwości zmieniania obiektywu możemy fotografować z bardzo bliska (kilka centymetrów) lub z bardzo daleka (nawet kilkaset metrów). Krótkie obiektywy umożliwiają robienie zdjęć np. malutkim owadom, a tzw. teleobiektywy są wykorzystywane m.in. podczas fotołowów, czyli fotografowania zwierząt. Lustrzanka pozwala także robić dobre, ostre zdjęcia w trudnych warunkach, np. kiedy jest ciemno, lub kiedy fotografowany obiekt porusza się z dużą szybkością. W trybie automatycznym aparat nie zawsze dobiera optymalne parametry. Niepotrzebnie włącza lampę albo ustawia za wysokie ISO, co później widać w postaci szumów na zdjęciu. Dlatego podczas fotografowania lustrzanką rzadziej korzysta się z funkcji AUTO, a częściej z programów, które umożliwiają samodzielne ustawienie ekspozycji. Kiedy wybierzemy tryb P, aparat dobierze czas naświetlenia i wartość przesłony (możemy ją łatwo zmienić za pomc cą pokrętła), ale my zdecydujemy o wartości ISO, balansie bieli i innych parametrach. Podczas fotografowania w studiu lub kiedy użyjemy statywu i chcemy ustawić długi czas naświetlania, musimy użyć programu M (manual). Mamy wtedy kontrolę nad głębią obrazu i odwzorowaniem ruchu (rozmycie lub zamrożenie). Dodatkowo na obiektywie możemy wyłączyć autofocus. Jest to przydatna funkcja szczególnie gdy jest ciemno, jednak aparat często nie jest w stanie sam złapać ostrości. Wówczas musimy to zrobić ręcznie W trakcie fotografowanie przy włączonym trybie M trzeba bardziej uważać. Nieprawidłowe ustawienie parametrów może spowodować zniszczenie aparatu.
praktyczny pomocnik turysty dolegliwości żołądkowe

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

terminarz szczepień profilaktycznych poradnik
kiedy najlepiej wyjechać - terminarz wyjazdów w tropiki

Last minute w tropikach

Tanie noclegi
w Zakopanem

Tanie noclegi KRAKÓW


Noclegi Mazury
Noclegi nad morzem

Noclegi w górach

Noclegi nad jezioremporadnik turysty survival na pustyni, w górach, w dziczy

Opracowanie i treść: © CDS