mapa - pomocnik turysty survival w górach tatrach poradnik turysty - terminarz szczepień na choroby tropikalne

PORADNIK TURYSTY
na każdą okazję

poradnik turystyczny jak się bezpiecznie opalać
pomocnik dla turystów survival na pustyni

PORADNIK TURYSTY

poradnik turystyczny szczepienia profilaktyczne

Dziecko w podróży

Poradnik dziecko w podróży pomocnik turysty dzieci w podróży

First minute

porady jak tanio kupić oferty first minute za granicą

Garderoba na wyjazd

porady jaką wybrać garderobę na wyjazd

Hotele z gwiazdkami

porady jak oceniać standard hoteli

Jak fotografować

Porady jak robić dobre zdjęcia w czasie wakacji

Jak się opalać

Porady jak się bezpiecznie opalać w tropikach

Jak unikać pomyłek

Porady jak unikkac pomyłek w różnych krajach

Jak wybrać namiot

wybieramy namiot na wyjazd na wakacje

Oferty promocyjne

darmowe programy promocyjno lojalnościowe

Szczepienia ochronne

szczepienia ochronne przed wyjazdem za granicę w tropiki - terminarz szczepień

Terminy wyjazdów

kiedy wybrać najlepszy termin wyjazdu za granicę pomocnik turysty

Wyjazdy grupowe

zalety i wady - wyjazdy grupowe za granicę

Zatrucia pokarmowe

zatrucia pokarmowe jak unikać - praktyczny poradnik w podróży

Zgaga w podróży

poradnik podróżnika jak sobie radzić ze zgagą w podróży

SERWISY PARTNERSKIE

poradnik dla turystów bezpieczne opalanie w tropikach

Magiczne andrzejki i bale andrzejkowe

Upojne walentynki we dwoje

Modne sukienki wieczorowe na każdą figurę

sukienki ślubne modne kreacje

Romantyczna podróż poślubna na Karaiby

Atrakcyjne noclegi w zakopanem taniopomocnik turysty choroby tropikalne w czasie podróży

SENSACJE ŻOŁĄDKOWE
PORADNIK JAK UNIKAĆ ZATRUĆ POKARMOWYCH

pomocnik dla turystów szczepienia ochronne w tropikach
poradnik turystyczne terminarz wyjazdów na wakacje

Sensacje żołądkowe czy zatrucia mogą popsuć nam wymażone wakacje. Dlatego lepiej wiedzieć na ten temat jak najwięcej, aby móc skutecznie przeciwdziałać. Zatrucia pokarmowe mogą być wywołane przez wirusy, bakterie i pasożyty lub produkowane przez nie toksyny. Zakażenia wirusowe najczęściej zdarzają się wiosną lub jesienią, zwykle towarzyszy im infekcja górnych dróg oddechowych: katar, ból gardła, podwyższenie temperatury ciała. Latem natomiast zazwyczaj występują zakażenia bakteryjne. Bakterie atakują przede wszystkim latem ponieważ wysoka temperatura i wilgoć sprzyjają ich namnażaniu się. Ma to miejsce najczęściej w źle przechowywanej żywności, wystawionej na działanie promieni słonecznych i ciepła.

praktyczne porady jak unikać zatruć pokarmowychZatrucia pokarmowe w czasie wakacji spowodowane są zwykle zmianą wody i pogorszeniem warunków higienicznych (np. w podróży, na kempingu), niewłaściwym przechowywaniem żywności (poza lodówką). Niebezpieczne może być zjedzenie nieumytych owoców prosto ze straganu, picie nieprzegotowanej wody. Najpopularniejsze latem zakażenia gronkowcem bywają spowodowane spożyciem serka, jogurtu czy mlecznego deseru, zbyt długo wystawionych na działanie wysokiej temperatury, albo lodów raz rozmrożonych i powtórnie zamrożonych. Jedząc ciastka z kremem lub lody, można się też zarazić salmonellą lub shigellą bakteriami powodującymi salmonellozę i czerwonkę, które to choroby często muszą być leczone w szpitalu. Jeśli już ulegniemy zatruciu pokarmowemu nie należy ociągać się z "pierwszą pomocą". Należy przyjmować dużą ilość płynów, aby nie odwodnić organizmu. Najlepsza na delikatne zatrucia jest odgazowana cola. Mimo powszechnej opinii, że najlepszą drogą jest głodówka, nie należy przeprowadzać jej przez długi czas.


   

Oferty>>

Jak unikać zatruć pokarmowych


Uważaj na owoce i warzywa Jak zapobiegać?Gdzie?
Owoce i warzywa zwłaszcza surowe to podstawa zdrowej diety. Lecz zanim rzucimy się na nie z zapałem, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z owocami i warzywami w krajach egzotycznych. Bakterie lubią cukier (jest dla nich dodatkową pożywką) i środowisko wodne. Dlatego spożywając soki owocowe, przejrzałe owoce lub desery na bazie surowych owoców należy zachować szczególną ostrożność. W Polsce oraz winnych krajach europejskich, gdy mamy do czynienia z lokalnymi odmianami warzyw i owoców, wystarczyje dokładnie umyć przed spożyciem. Podczas upałów lepiej przechowywać je w lodówce. W krajach egzotycznych trzeba zdać się na większe środki ostrożności. Lepiej jadać tylko te owoce, które sami możemy umyć (np. wodą butelkowaną) i dokładnie obrać. Warzywa zaś bezpieczniej spożywać jedynie w postaci gotowanej.Regiony, w których należy zwracać szczególną uwagę na spożywane owoce i warzywa, to kraje subtropikalne, a także cała Ameryka Łacińska, Afryka Północna, Chiny, kraje południowo azjatyckie oraz Indie.
Staraj się nie jeść rękami Jak zapobiegać?Gdzie?
W wielu miejscach na świecie jedzenie rękoma jest powszechne, czasem wręcz oczekiwane. Zanim jednak zaczniemy bratać się z lokalną ludnością przy wspólnym posiłku bez sztućców lub sięgniemy po uliczną przekąskę, zastanówmy się w jakim stanie są nasze ręce. Niby oczywiste, ale mycie rąk tp podstawa. Gorzej, gdy nie mamy dostępu do czystej wody. Wówczas dobrze jest mieć przy sobie preparat typu mydło bez wody, albo przynajmniej spłukać dłonie wodą z butelki.Indie,Tybet, Azja Południowo-Wschodnia, kraje arabskie, Afryka Środkowa
Nigdy nie pij wody z kranu Jak zapobiegać?Gdzie?
Podczas wyjazdów do krajów egzotycznych możemy mieć kłopoty trawienne nie cierpiąc na żadną infekcję. Przczyną biegunki podróżnych bywa przecież wrażliwość naszych żołądków na lokalne bakterie jelitowe, które znajdują się m.in. w wodzie. Łyk wody z kranu (czasem nawet płukanie zębów) może nam przekreślić udane wakacje. Aby wzmocnić naturalną ochronę naszego organizmu przed i w trakcie wyjazdu, możemyjeść dużo produktów bogatych w żywe kultury bakterii np. jogurty i kefiry, w przypadku zatruć bakteryjnych wspomagać się farmaceutykami np. Endiexem. W krajach egzotycznych pijmy tylko wodę butelkowaną (fabrycznie zamkniętą), używajmy jej także do płukania zębów i mycia produktów spożywczych. Gdy nie można kupić wody, warto skorzystać z minigrzałki lub zastosować tabletki uzdatniające wodę chemicznie.Biegunki podróżnych można się nabawić nie tylko w Azji czy Afryce. Nawet w niektórych krajach południowej Europy możemy doświadczyć dolegliwości trawiennych szczególnie jeśli mamy wrażliwy żołądek.
Uważaj na zamrożone potrawy Jak zapobiegać?Gdzie?
Jaka jest wspólna cecha sushi z tuńczyka, krwistego befsztyka argentyńskiego oraz tatara z kangura? Z pewnością większość z nich zanim trafiła na nasz stół była zamrożona. Wprawdzie nie ma w tym nic złego, ale w przypadku surowych mięs, ryb i jajek powinniśmy zachować szczególną ostrożność. To one się najszybciej psują w wyższych temperaturach wystarczy im dwie godziny by były powodem infekcji. Trzeźwo oceniajmy menu w restauracji. Nikt nie może dać nam gwarancji, że podczas transportu lub na miejscu mrożonki były przechowywane w idealnych warunkach. Raz rozmrożonej żywności nie wolno ponownie zamrażać. Jeśli sami gotujemy, najlepiej rozmrażać żywność w lodówce, a nie na zewnątrz, dbając przy tym, aby wycieki z rozmrażających się produktów zwłaszcza ryb i mięs nie dostały się do innych artykułów spożywczych.Wszędzie tam, gdzie spożywamy produkty, które nie występują na danej szerokości geograficznej.praktyczny pomocnik turysty dolegliwości żołądkowe

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

terminarz szczepień profilaktycznych poradnik
kiedy najlepiej wyjechać - terminarz wyjazdów w tropiki

Last minute w tropikach

Tanie noclegi
w Zakopanem

Tanie noclegi KRAKÓW


Noclegi Mazury
Noclegi nad morzem

Noclegi w górach

Noclegi nad jezioremporadnik turysty survival na pustyni, w górach, w dziczy

Opracowanie i treść: © CDS